Pleseň spôsobuje veľa zdravotných problémov. U niektorých ľudí to môže byť upchatý nos, bolesť hrdla, kašeľ alebo sipot, u iných pálenie očí alebo kožná vyrážka. Ľudia s astmou, alebo ľudia alergickí na plesne, mávajú aj závažnejšie reakcie. Osoby s oslabenou imunitou či s chronickým ochorením pľúc môžu z plesní dokonca dostať infekcie dýchacích ciest.
Pleseň sa do domácnosti ľahko dostane cez otvorené dvere, okná, vetracie otvory, vykurovacie a klimatizačné systémy. Bude rásť predovšetkým tam, kde je vlhkosť, napríklad okolo netesností v strechách, oknách alebo potrubiach. Plesniam sa darí aj na papieri, lepenke, stropných obkladoch a dreve. Môže vznikať aj v tapetách, izoláciách, sadrokartónových doskách, kobercoch, tkaninách a čalúnení. Najčastejšie sa však vyskytuje pleseň v kúpeľni.
Ak máte doma pleseň
Pleseň vo vašej domácnosti znamená nepekné škvrny. Môže mať veľa rôznych farieb a cítiť ju ako zápach zatuchnutosti. Ak vidíte alebo cítite pleseň, mali by ste ju okamžite odstrániť. Nepotrebujete poznať druh plesne, s ktorým máte dočinenia, ale musíte zakročiť čo najskôr a vyriešiť aj problém s vlhkosťou. Je to rovnako jednoduché ako odstrániť vodný kameň alebo upchatý odpad. Pleseň možno z tvrdých povrchov vyčistiť domácimi výrobkami, mydlom a vodou alebo profesionálnym odstraňovačom plesne. To posledné vám odporúčame, ak chcete mať dlhodobé výsledky za krátky čas a účinok na 100%.
Ako používať odstraňovač plesne?
- Nikdy nemiešajte profesionálny čistič s amoniakom alebo inými domácimi čistiacimi prostriedkami. Vytvorili by ste jedovatý plyn.
- Pri použití akéhokoľvek čistiaceho prostriedku vždy dodržiavajte pokyny výrobcu.
- Otvorte okná a dvere, aby ste zabezpečili prísun čerstvého vzduchu.
- Pri čistení postihnutých oblastí noste gumené rukavice, prípadne ochranné okuliare.
- Ak sa bojíte rizika postriekania či špliechania, použite HG penový odstraňovač plesne v spreji. Pena má navyše schopnosť udržať sa dlhšie na vertikálnych plochách.
- Odstraňovač plesne nastriekajte na povrch zo vzdialenosti od 3 do 5 cm. Nechajte pôsobiť 30 minút a potom opláchnite alebo umyte vodou.
Zabráňte rastu plesní vo vašej domácnosti
- Udržujte vlhkosť vo svojom dome čo najnižšiu – nie vyššiu ako 50 % – po celý deň. Udržať nízku hladinu vám pomôže klimatizácia alebo odvlhčovač.
- Úrovne vlhkosti sa v priebehu dňa menia, takže ich budete musieť kontrolovať viac ako raz denne.
- Uistite sa, že vzduch vo vašej domácnosti voľne prúdi. Použite odsávacie ventilátory, ktoré účinne odvetrávajú, predovšetkých v kuchyni a kúpeľni.
- Opravte všetky netesnosti na streche, stenách alebo potrubiach vášho domu, aby pleseň nemala dostupnú vlhkosť pre svoj rast.
- Pred maľovaním pridajte do farieb inhibítory plesní, ktoré si môžete kúpiť v obchodoch s farbami a domácimi potrebami.
- Vyčistite kúpeľne prostriedkami na ničenie plesní.
- Odstráňte alebo vymeňte koberce a čalúnenie, ktoré boli premočené a nedajú sa hneď vysušiť. Zamyslite sa nad nepoužívaním kobercov na miestach ako sú kúpeľne alebo pivnice, kde je veľa vlhkosti.
Komerčný článok