Možno nežijete v oblasti, kde je počas leta vydaný príkaz šetriť vodou, prípadne nenapúšťať bazény či vypnúť automatické zavlažovanie záhrady, ale ekologickejší prístup k zalievaniu záhrady nie je na škodu určite nikde. Ako teda vylepšiť každodennú záhradnú činnosť, aby nebola prírode na záťaž?

Prírodná je najlepšia
Čerpáte vodu zo studne alebo z verejného vodovodu? A prečo to nerobiť vodou zachytenou po zrážkach? Dažďová voda je zadarmo, na polievanie záhrady viac, než vhodná – a napriek tomu ju mnohí nechávajú odtiecť do kanála. Voda z vodovodu je nielen drahá a neekologická, na polievanie rastlín aj nevhodná. Ak predsa len zalievate ňou, je vhodné nechať ju pred polievaním odstáť, teda nepoužívať hadicu, ale čokoľvek iné. Voda z vlastnej studne je už o niečo vhodnejšia, tam si ale dávajte pozor na to, aby rastliny neutrpeli teplotný šok. Na zachytávanie zrážok nepotrebujete žiadne špeciálne systémy – postačí vám aj stará vaňa, vedro alebo sud či kaďa. Namiesto chemicky upravenej vody tak svojej záhrade dodáte prírodný koktejl s minerálmi a v adekvátnej teplote. Pozor iba na komáre, ktoré sa k vám môžu nasťahovať – v prípade, že nechávate dažďovú vodu stáť na jednom mieste dlho.
Nenechávajte v záhrade prázdne miesta
Pôda, kde nič nerastie, je v podstate pozvánkou na vyparovanie vody. Ak aj máte nepoužívané hriadky, radšej ich pozakrývajte. Lepšie je však nasadiť si na takéto miesta trvalky či okrasné letničky, ktoré ukryjú korene vyšších rastlín a zmiernia zbytočné prehrievanie pôdy. V zeleninovej záhrade môžu zasa podobnú službu urobiť bylinky, ktoré sa rýchlo a bez námahy rozrastú. Obľúbený je napríklad tymián, pretože bujným porastom nízko pri zemi môže zmierniť vyparovanie vlahy a pomôže vám aj proti burine.
Kedy a ako je dôležité
Dôležitý je aj čas zalievania. Ak zalievate po návrate z práce v popoludňajších hodinách, pôda je rozpálená a veľká časť vody sa po kontakte so substrátom a rastlinami okamžite vyparí, takže sa nedostane ku koreňom. Oveľa lepšie je zalievať skoro ráno, prípadne ak sa vám nechce vstávať, čo najneskôr večer. V tom druhom prípade však hrozí, že k sebe do záhrady prilákate slimáky a slizniaky, ktoré práve v tom čase vychádzajú. Ako už bolo spomenuté, dôležité je poliať korene, nerozstrekovať vodu kade-tade do vetra. Zalievanie ku koreňom navyše chráni listy pred spálením – ak totiž ostane voda zachytená na liste, pôsobí počas dňa ako lupa znásobujúca efekt slnečných lúčov.